Uroczystość w Złotej Kaplicy poznańskiej Katedry

Profesor Mirosław Matyja udekorowany został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika za zasługi na polu nauki.

W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu odbyła się 23 listopada br. 171 Inwestytura Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

To wielkie wydarzenie miało miejsce dokładnie w Złotej Kaplicy, w której znajdują się pozostałości po grobowcach pierwszych polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Po zakończeniu Mszy św., celebrowanej przez księdza prałata Jana Stanisławskiego Kapelana Orderu, przystąpiono do uroczystej Inwestytury Orderu, którym uhonorowano Profesora Mirosława Matyję. Nasz stały korespondent i felietonista, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Św. Stanisława BM za zasługi na polu nauki.

Przypomnijmy, że Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowiony został 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Order zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej, z perspektywą otrzymania wyższego odznaczenia.

W 1979 idea Orderu Świętego Stanisława została reaktywowana, a w roku 1983 Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił Order w Złotej Kaplicy w poznańskiej Bazylice. Obecnie Order uznawany jest jako jedno z największych odznaczeń wolnego Państwa Polskiego.

Za: The Polish News