Nasz Patronat. „Łowcy Poznania Czasu” czyli młodzież na tropach historii stolicy Wielkopolski.

Czas wyruszyć w miasto! Prezentujemy wyjątkową grę terenową pod nazwą „Łowcy Poznania Czasu”, która rozpoczęła się 30 kwietnia i potrwa do 9 maja 2021 r. Zamierzamy zaktywizować całe rodziny do wyruszenia na poznańskie szlaki, które wiodą do tajemniczych, wyjątkowych i malowniczych zakątków stolicy Wielkopolski.

– Jesteśmy siedmioosobową grupą młodych, pełnych entuzjazmu poznańskich licealistów, którym zależy na aktywnym działaniu prospołecznym i zachęcaniu do niego naszych rówieśników. To właśnie z tej idei zrodził się pomysł na przedsięwzięcie, które nazwaliśmy „Bagatela” – wyjaśnia jedna ze współorganizatorek wydarzenia Dobrosława Wiśniewska.

 

Autorzy projektu ” Łowcy Poznania Czasu”: Aleksandra Krasińska, Kamila Szwarc, Zofia Matusiak , Julia Miętkiewicz, Maria Kubzdela, Dobrosława Wiśniewska, Mikołaj Szymkowiak.

 

Respektując obostrzenia sanitarne związane z pandemią Covid-19, stworzyliśmy grę, która toczy się na ekranach komputerów, ale w terenie. Czas odetchnąć wiosennym powietrzem i magicznym klimatem Grodu Przemysła.

Gra podzielona jest na dwie, skupiające się na różnych okresach tematycznych trasy. Pierwsza obejmuje teren Ostrowa Tumskiego i pozwoli prześledzić początki państwa polskiego, a także rozwój średniowiecznej architektury i nauki. Most Jordana przeprowadzi nas niczym wehikuł czasu w czasy Piastów.

Druga trasa koncentruje się w okolicach Starego Rynku i umożliwi bliższe poznanie największych turystycznych atrakcji, tj. Ratusz usytuowany w centrum głównego placu, jak i miejsc, które kryją się w ich cieniu. „Łowcy Poznania czasu” podążą m.in. tropami gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, cesarza Napoleona I i Józefa Wybickiego, których  historia przywiodła w tym samym czasie do Poznania.

– Z przyjemnością podsunęliśmy historyczne tropy, które czynią Poznań miastem, który zapisał się na wyjątkowych kartach historii – dodają Tomasz Wiśniewski i Przemysław Walewski, oficerowie Wielkopolskiej Gwardii Honorowej. – Przypomnimy zwycięskie powstania wielkopolskie w dobie napoleońskiej i Powstanie Wielkopolskie z 1918 r. Cieszymy się, że wspierają tę szczytną inicjatywę  młodzieży członkowie i sympatycy Wielkopolskiej Gwardii Honorowej, którzy na co dzień pielęgnują zaszczytne tradycje naszego regionu.

Uczestnicy będą przechodzili trasy indywidualnie, a karty z zadaniami otrzymają drogą mailową. Mamy nadzieję że nasza inicjatywa zainspiruje nie tylko młodych mieszkańców regionu do poznawania lokalnej historii i kultury, dodają organizatorzy gry miejskiej. .

Aha! Skąd tak oryginalna nazwa „Bagatela”? Bagatela oznacza bowiem coś łatwego do wytłumaczenia, można by powiedzieć banalnie prostego, a w naszej inicjatywie chodzi o to, by udowodnić zarówno tym młodszym, jak i starszym, że można w prosty i przystępny sposób przybliżyć wybitne postaci i wydarzenia związane z narodową tradycją.


Zachęcamy do obserwowania mediów społecznościowych oraz uważnego śledzenia pojawiających się tam informacji.

Instagram: @bagatela_projekt
@lowcy_poznania_czasu
Facebook: Bagatela
YouTube: Projekt Bagatela

https://www.facebook.com/WielkopolskaGwardiaHonorowa