Pomnik króla Przemysła II stanie w sercu Poznania!

Miasto Poznań, we współpracy z Jackiem Wojciechowskim, fundatorem monumentu i nagród w konkursie, ogłosiło konkurs na projekt pomnika upamiętniającego króla Przemysła II. Monument będzie zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie Starego Rynku – u zbiegu ulic: Ludgardy, Franciszkańskiej i Zamkowej. Zwycięzca konkursu otrzyma 40 tysięcy złotych.

Przemysł II to postać niezwykle ważna dla Poznania i regionu. Był ostatnim męskim przedstawicielem wielkopolskiej linii Piastów, księciem poznańskim, a następnie księciem wielkopolskim i krakowskim oraz królem Polski w latach 1295-1296. Pomnik upamiętniający władcę ma stanąć w centrum Poznania, na tzw. Wzgórzu Przemysła, gdzie w średniowieczu mieścił się zamek będący siedzibą książąt wielkopolskich.

Miasto Poznań, we współpracy z Jackiem Wojciechowskim, fundatorem monumentu i nagród w konkursie, ogłosiło właśnie otwarty, dwuetapowy konkurs na projekt pomnika króla Przemysła II. Skierowany jest on do profesjonalnych artystów rzeźbiarzy, którzy do 28 października mogą zgłaszać swój udział.

Osoby spełniające formalne wymagania zostaną zaproszone do pierwszego etapu i złożenia opracowań studialnych – zamysłu projektowego. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie sześć najlepszych prac.

Laureatów konkursu poznamy w lutym 2021 r. Zwycięzca I nagrody otrzyma 40 tys. zł. Celem konkursu jest wykonanie projektu pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu w jego najbliższym otoczeniu oraz wskazanie docelowej lokalizacji monumentu na Wzgórzu Przemysła.

Stowarzyszenie Szlachta Wielkopolska od lat orędowała za upamiętnieniem wybitnego władcy Wielkopolski i Polski,


źródło: Głos Wielkopolski