Zmarł kardynał Zenon Grocholewski, wybitny Wielkopolanin, bliski współpracownik trzech papieży, Członek Honorowy Stowarzyszenia Szlachta Wielkopolska.

Dzisiaj w Watykanie w wieku 80 lat zmarł kardynał Zenon Grocholewski. 18 lipca w Bazylice Świętego Piotra odbędzie się msza żałobna, którą odprawi wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Leonardo Sandri, obecny będzie też papież Franciszek. Jako biskup, arcybiskup i kardynał Zenon Grocholewski brał udział w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele oraz reprezentował Ojca Świętego na lokalnych uroczystościach rocznicowych w ponad 20 krajach, m.in. w Polsce, na Filipinach, w Słowacji, na Białorusi, w Ameryce Północnej i Południowej i w wielu innych.

Zenon Grocholewski urodził się w 1939 roku w Bródkach, na terenie ówczesnego województwa poznańskiego. Edukację teologiczną rozpoczął w Wolsztynie, a następnie kontynuował ją w Poznaniu. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk ówczesnego metropolity poznańskiego Antoniego Baraniaka w 1963 roku. Trzy lata później przeniósł się do Rzymu, gdzie najpierw studiował, a później pełnił funkcję m.in. prefekta i prezesa Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

„Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca kard. Zenon Grocholewski. Módlmy się, by Pan przyjął go do grona zbawionych i obdarzył pokojem. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie – napisał  dzisiaj Arcybiskup Poznański Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski.

Papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i biskupem tytularnym Acropolis. W 1991 roku został arcybiskupem, a w 1999 roku wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. Kardynałem prezbiterem został w 2011 roku. Dwa razy uczestniczył w konklawe. Wraz z ukończeniem 80 lat, a więc w ubiegłym roku, utracił prawo do udziału w wybieraniu papieża.

Doceniany nie tylko w Watykanie, ale też w Polsce. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wybitny specjalista od prawa kanonicznego. Biegle mówił po polsku, włosku, francusku, hiszpańsku, angielsku. Doskonale znał łacinę. Doktor honoris causa na wielu znamienitych uczelniach – m.in. Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym.