Nasz Patronat. Już 18 maja II Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego!

W malowniczym okolicach Wierzenicy (gmina Swarzędz) 18 maja odbędzie się II Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego na dystansie 5 kilometrów. Patronat nad tym wydarzeniem sprawuje, podobnie jak rok temu, Stowarzyszenie Szlachta Wielkopolska.

Pierwsza edycja biegu Ina tytułowym zdjęciu) wpisała się w obchody 380 lat Swarzędza i 865 lat Wierzenicy, przypominając postać hrabiego Augusta Cieszkowskiego, ziemianina, naukowca, a przede wszystkim gorącego Patriotę. Patronat nad biegiem sprawuje burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Impreza odbywa się pod egidą „Biegaj i Zwiedzaj” i wpisuje w Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, w skład którego wchodził obecny Uniwersytet Przyrodniczy im. Augusta Cieszkowskiego. Jego podwaliny są dziełem hr. Cieszkowskiego.

Współorganizatorem tego sportowego wydarzenia jest członek naszego Stowarzyszenia Przemysław Walewski, który – wraz ze swą małżonką Klaudią Marią Walewską – propaguje w Wielkopolsce nie tylko aktywność fizyczną, ale również przypominają sylwetki wybitnych  Wielkopolan.

Trasa wiedzie w pobliżu Dworku Cieszkowskiego, Alejami Poetów i Filozofów, którymi przechadzał się słynny społecznik i filozof August Cieszkowski. Podczas biegu odbędzie się rodzinny piknik oraz będzie okazja do zwiedzenia z przewodnikiem zabytkowego kościoła p.w. św. Mikołaja, który znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Limit uczestników wynosi 200 osób, by zachować klimat kameralności i niepowtarzalność imprezy.


August Cieszkowski herbu Dołęga– wybitny patriota, ziemianin, filozof, działacz społeczny i polityczny. W 1870 założył Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie, której nadał imię zmarłej w 1861 żony Haliny. Jej tradycje kontynuuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (dawniej Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego). Autor kilkudziesięciu publikacji z różnych dziedzin nauki pisanych po polsku, niemiecku i francusku. Szeroko znanym przez elity i świat naukowy ówczesnej Europy. Związany od 1842 r. z Wierzenicą i Swarzędzem.


Na zdjęciu: zabytkowy kościół drewniany w Wierzenicy pod wezwaniem św. Mikołaja.