Pod naszym patronatem odbył się I Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego

Malownicze widoki, upalna pogoda i powiew historii towarzyszyły na trasie uczestnikom I Biegu im. hr. Augusta Cieszkowskiego w Wierzenicy.Impreza odbyła się pod patronatem burmistrza Swarzędza Mariana Szkudlarka i auspicjami „Biegaj i Zwiedzaj”. Patronat honorowy sprawowało również Stowarzyszenie Szlachta Wielkopolska.

W kameralnym biegu wystartowało prawie 130 biegaczek i biegaczy z całej Wielkopolski. Do pokonania była trasa ok. 5 kilometrów, która wiodła spod zabytkowego, drewnianego kościoła p.w. św. Mikołaja. To najstarszy zabytkowy budynek w gminie Swarzędz, w rejestrze zabytków od 1932 roku. Znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Następnie biegacze i miłośnicy nordic walking pognali po Alei Poetów i Alei Filozofów.To tutaj spacerował August Cieszkowski z poetami Cyprianem Kamilem Norwidem i Zygmuntem Krasińskim. Dalsza część trasy wiodła lasami, które dotąd nie były eksplorowane przez biegaczy. Sportowcom dopingowali liczni kibice.Na pierwszego zawodnika musieli czekać niespełna 16 minut i 5 sekund.

Tyle czasu potrzebował olimpijczyk z Londynu Łukasz Nowak na pokonanie trasy. Po zakończeniu kariery chodziarza polskiej reprezentacji ten zawodnik ze Skoków zabrał się za biegania i jak widać z dobrymi rezultatami. Łukasz Nowak jest ambasadorem Biegu Czekoladowego, którego szósta edycja odbędzie się już 22 czerwca w Poznaniu.Drugi na mecie zameldował się Radosław Pluciński ze Swarzędza (17:39) przed Jarosławem Sajnajem (18:22). Potem biegacze przybiegali jeden po drugim. Ewa Madanowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Wierzonce – współorganizatorka biegu, wraz z mamami dzieci ze szkoły, sprawnie wręczała pamiątkowe medale.

Pierwszą z kobiet na mecie była Wioleta Franczyk z Biadolin (20:32), która wyprzedziła Sylwię Roszak- Surków ze Swarzędza (23:00) i Agnieszkę Ewertowską z Kobylnicy (24:38). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, a wszystkim, którzy znaleźli się na podium, współorganizator biegu Adam Łuczak z Centrum Medycznego Diagnosis w Swarzędzu wręczył cenne vouchery.Najszybszą chodziarką była Maria Janas z Czerwonaka (39:50), który przymaszerowała przed Małgorzatą Leśniewską z Koziegłów (44:31) i Moniką Pawlik z Kicina (45:55). Tę konkurencję zdominowały panie.

Tomasz Zwoliński, zastępca burmistrza Swarzędza, nie tylko wspierał bieg, ale sam wziął w nim udział. Na mecie czekały na uczestników domowe wypieki i napoje, a ksiądz proboszcz Przemysław Komp także starał się jak najlepiej ugościć zarówno sportowców, jak ich rodziny oraz kibiców. „Cieszymy się, że biegacze wyjechali z Wierzenicy uśmiechnięci i zadowoleni oraz z nowymi wrażeniami. Coraz więcej osób docenia nasze Biegaj i Zwiedzaj”, powiedział Przemek Walewski, współorganizator I Biegu im. hr. Augusta Cieszkowskiego. A zadowolone były także dzieci, które rywalizowały na krótszych dystansach.Nad przebiegiem rywalizacji czuwali doświadczeni nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Wierzonce oraz rodzice małych biegaczek i biegaczy. Wszyscy uczestnicy,mali i duzi, otrzymali pamiątkowe medale nawiązujące do 380-lecia Swarzędza i 865 lat Wierzenicy.


 

Warto wiedzieć

August Cieszkowski urodził się 12 września 1814 w Suchej koło Węgrowa na Podlasiu. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Berlinie. Dużo podróżował po Europie. W 1838 obronił doktorat z filozofii w Heidelbergu. Ponownie podróżował po zachodniej części Europy. Wróciwszy był współzałożycielem i aktywnie działał w piśmie literacko-naukowym „Biblioteka Warszawska”. Aresztowany przez władze carskie za swoją działalność po uwolnieniu przenosi się do zaboru pruskiego. 2 lipca 1842 r. nabywa Wierzenicę, będzie to jego najważniejsza siedziba. Wkrótce stanie się Wielkopolaninem z wyboru. Z perspektywy czasu zyska miano zasłużonego dla regionu w XIX wieku. Współtworzył w 1848 r. Ligę Narodową Polską, był posłem do parlamentu pruskiego w latach 1848-1855 i 1859-1866, od jesieni 1860 r. przewodniczącym Koła Polskiego. Nie przyjął w 1850 r. teki pruskiego ministra finansów. Wielokrotnie zabiegał o powołanie uniwersytetu w Poznaniu. Jako jeden z współtwórców Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk trzykrotnie był wybierany jego prezesem; 1857-1858, 1861-1868, od 1885 do śmierci. W 1870 r. założył Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie, której nadał imię zmarłej w 1861 r. żony Haliny. W 1873 został wpisany w poczet członków krakowskiej Akademii Umiejętności. Zmarł 12 marca 1894 r. w Poznaniu, pochowany w kaplicy grobowej rodu w kościele św. Mikołaja w Wierzenicy. Szlachcic herbu Dołęga, otrzymał tytuł hrabiowski. Był ziemianinem, filozofem, działaczem społecznym i politycznym. Autorem kilkudziesięciu publikacji z różnych dziedzin nauki pisanych po polsku, niemiecku i francusku. Szeroko znanym przez elity i świat naukowy ówczesnej Europy.

Zgromadził bogaty księgozbiór, liczący do 40 tysięcy woluminów, obejmujący prace z filozofii, nauk społecznych i przyrodniczych, matematyki, ekonomii rolnictwa i techniki. Posiadał także kilkaset obrazów i szereg rzeźb. Zbiory te uległy zniszczeniu i rozproszeniu podczas II wojny światowej. Miał dwóch synów – Krzysztofa i Augusta Adolfa „Gugę”. Młodszy, August w latach 1923-1925 prezesował Poznańskiemu Oddziałowi Towarzystwa Popierania Polskiej Nauki Rolnictwa i Leśnictwa. Po przewrocie majowym był senatorem II RP. W odrodzonej Polsce realizując myśl i wolę ojca 9 lipca 1919 r. aktem darowizny przekazał folwark żabikowski na rzecz Wszechnicy Piastowskiej › Uniwersytet Poznański. Za środki z jego parcelacji zostało wybudowane Collegium Cieszkowskich.