Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r., zastąpioną Ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.
W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Pamiętajmy, że historia polskiego oręża sięga czasów pierwszych Piastów i wpisały się w nią daty zwycięskich bitew koronnego rycerstwa, husarii, piechoty, szwoleżerów i ułanów, powstańców walk narodowowyzwoleńczych, partyzantów, żołnierzy oddziałów pancernych, Marynarki Wojennej i Lotnictwa – podkreśla Przemysław Walewski, Komendant Wielkopolskiej Gwardii Honorowej. – Tradycja to nie tylko chwalebne i krwawe karty historii, ale przede wszystkim zobowiązanie, w które wpisuje się nadrzędna wartość jaką jest Honor.